Гірничо – технологічна експертиза як різновид інженерно – технічних експертиз.
На сучасному етапі розвитку криміналістичної науки існує безліч способів і засобів які допомагають при вирішенні справ.
Одним із способів з`ясування обставин при розслідуванні справ є судова експертиза, яка слугує допомогою при розкритті тієї чи іншої справи. Іноді в деяких справах висновок судової експертизи є одним із головних засобів встановлення істини.
На сьогоднішній день існує широкий спектр вибору судових експертиз у відповідності до об`єкта дослідження, мети дослідження та інших факторів. Серед значного різноманіття даних досліджень мене зацікавила гірничо-технологічна експертиза. На мою думку, це дуже потрібна і значима експертиза на сучасному етапові розвитку криміналістики в Україні. Вперше про неї в Україні стало відомо в Донецькому університеті в 1995р. тоді ж розроблялася її теорія. А вже в 2005 році остаточно був сформований новий підвид експертиз, а саме гірничо-технологічна експертиза, яка відноситься до виду інженерно – технічних експертиз.
Гірничо-технологічна експертиза надає змогу визначити причини аварій, вибухів на шахтах, які можуть тягнути за собою, як правило, смерть людей, адже на практиці більшість вибухів на шахтах трапляються на значних метражах під землею, що унеможливлює вчасну евакуацію шахтарів та ускладнює рятувальні роботи, наслідком чого є велика кількість летальних випадків. Також вибухи чи обвали завдають великих фінансових збитків та, насамперед, великі екологічні проблеми.
Гірничо-технологічна експертиза дає можливість визначити причину аварії і включає в себе три етапи експертизи, це:
- Підготовчий – попередні експертизи, ознайомлення з справою;
- Основна – основні обстеження;
- Заключний – підведення підсумків і висновки експертів, їх документальне оформлення.
Така експертиза проводиться на підставі постанови про призначення експертизи органу досудового розслідування чи ухвали суду.
Об’єктами судової гірничо-технічної експертизи джерела інформації, якими є– надшахтні споруди, гірничі виробки, технічна документація, документація кримінального провадження, у якій містяться протокол огляду місця події, протоколи інших слідчих (судових) дій, протоколи допитів свідків, потерпілих, тощо.
Основні завдання гірничо-технічної експертизи – встановлення виду техногенної аварії на гірничому підприємстві, зокрема – з’ясування причин, обставин і ступеня тяжкості негативних різних типів наслідків;
Висновок гірничо-технологічної експертизи та встановлені ним факти оцінюються за загальними правилами оцінки доказів кримінального провадження.