Дактилоскопічна експертиза.
Головним завданням дактилоскопічної експертизи є ідентифікація особи по слідам пальців рук, що були залишені на місці події.
Речові докази, на яких виявлені сліди рук чи передбачається їх наявність, повинні направлятися експерту в найкоротші строки.
Експертиза може бути проведена також шляхом дослідження копії сліду на слідосприймаючій плівці, зліпку об’ємного сліду чи масштабного фотознімка сліду.
Якщо в процесі огляду сліду не було встановлено, якою частиною руки він залишений, експерту направляються експериментальні відбитки всіх трьох фаланг пальців рук, а також відбитки долонь. Коли дані вказують на те, що слід залишений крайньою верхньою ділянкою нігтьової фаланги, крім відбитків нігтьових фаланг, додатково відбираються відбитки цих ділянок.
До кола осіб, що перевіряються, потрібно включати і тих, хто не причетний до вчинення злочину, але міг залишити сліди на місці події, наприклад мешканці квартири, в якій була здійснена крадіжка. Встановлення факту, що слід залишений саме цією особою, виключає пошук нових підозрюваних і призначення зайвих експертиз.
Якщо передбачається, що сліди рук, об’єкти після проведення дактилоскопічної експертизи будуть направлені на судово-медичну експертизу (для встановлення групи крові, тощо), то про це необхідно вказувати в постанові про призначення дактилоскопічної експертизи, що дасть можливість уникнути застосуванню методів, які виключать в подальшому проведення судово-медичного дослідження об’єкта.
Об’єкти дактилоскопічної експертизи:
- сліди рук, відкопійовані при огляді місця події на дактилоскопічну плівку, або самі об’єкти-носії слідів (копіювання слідів відбувається в крайніх випадках, коли немає можливості із-за великих розмірів вилучити об’єкт-носій сліду, так як кожне копіювання погіршує якість слідів);
- відбитки пальців, долонь рук, виконані на бланках дактилокарт, або на листках білого паперу.
Дактилокарти повинні містити: відбитки нігтьових фаланг пальців, їх контрольні відтиски; прізвище, ім’я, по батькові дактилоскопійованого, дату, місце народження, свідчення про судимість, дату і причину дактилоскопіювання.
Відбитки повинні бути виконані чітко, повно, без мазків і повторного прокатування.
Питання, які вирішує дактилоскопічна експертиза:
- Чи є на представлених об’єктах сліди рук?
- Чи придатні сліди рук, виявлені на (вказати об’єкти) при огляді місця (вказати вид злочину чи події), для ідентифікації особи?
- Чи не залишені вони Івановим С.І., Петровим В.Н…. (вказати статус особи: свідок, потерпілий, обвинувачений і т.д.)?
- Якими пальцями (пальцем) і якої руки залишені сліди рук?
- Одним чи декількома особами залишені сліди рук, вилучені з різних місць злочину (вказати з яких місць)?
- Якими особливостями будови володіють руки людини, який залишив слід (відсутність пальців, наявність шрамів і т.д.)?
- Якими ділянками поверхні долоні залишені сліди?
В зв’язку з вступом в силу нового кримінального процесуального кодексу (п.3 ст. 69 КПК «Якщо дослідження зв’язане з повним або частковим знищенням об’єкта експертизи чи зміною його властивостей, експерт повинен отримати на це дозвіл від уповноваженої на це особи»), при направленні на дактилоскопічне дослідження об’єктів, що підлягають дослідженню з метою виявлення слідів рук (крім слідів рук, відкопійованих на відрізок липкої стрічки) з використанням фізичних, хімічних, фізико-хімічних та інших методів їх виявлення, в постанові про призначення експертизи повинно бути вказано наступне: «В ході проведення дослідження представленого об’єкта (об’єктів), експерту дозволяється застосування фізичних, хімічних, фізико-хімічних методів виявлення слідів рук, передбачених діючими рекомендаціями, які можуть призвести до видозміни, часткового чи повного руйнування досліджуваного об’єкта».