Незалежна судова експертиза України потребує реформ на законодавчому рівні. Необхідно закріпити рівноправність судових експертів державних і приватних судово-експертних установ, що дозволить на практиці забезпечити конкуренцію на цьому ринку і гарантує принцип змагальності судового процесу.
Поняттям незалежна судова експертиза України визначається надзвичайно широке коло най різноманітних досліджень, що проводяться у тих випадках, коли при проведенні досудового слідства та судового розгляду необхідні спеціальні знання у науці, техніці, мистецтві або ремеслі, щоб виявити та пізнати приховану суть явищ та речей і дати їм наукове тлумачення. За своєю суттю експертне пізнання є різновидом пізнання конкретного факту. Воно ґрунтується на тих же принципах, що і будь-який інший вид пізнання у ході розслідування та судового розгляду справи. Разом з тим воно відрізняється не тільки своєю процесуальною формою, але й, що не менш важливо, засобами і методами.
Незалежна судова експертиза України, а саме експертне дослідження – складний процес, в якому окремі його етапи взаємопов’язані та взаємообумовлені. У зв’язку з цим, з методологічного погляду у цьому єдиному процесі можна виділити основні елементи, які утворюють стадії проведення експертного дослідження.
Експертне дослідження складається з таких стадій:
- Попереднє дослідження.
- Роздільне дослідження.
- Експертний експеримент.
- Порівняльне дослідження.
- Оцінка результатів дослідження та формулювання висновків.
- Оформлення експертного дослідження.
Залежно від виду завдань, які вирішуються експертним дослідженням, стадії експертного експерименту і порівняльного дослідження можуть бути відсутні.
Послідовність застосування методів дослідження та технічних засобів визначається експертом відповідно до методик проведення певних досліджень. При цьому експерт повинен використовувати неруйнуючі методи, за винятком, якщо в результаті їх застосування не може бути досягнута мета дослідження.