Дзвоніть нам:

+38 (063) 139 6885Пн.-Пт. с 9 до 21

Судово-балістична експертиза

Судово-балістична експертиза

У зв’язку з набранням чинності нового кримінального процесуального кодексу (п.3 ст. 69 КПК «Якщо дослідження пов’язане з повним або частковим знищенням об’єкта експертизи або зміною його властивостей, експерт має одержати на це дозвіл від особи, що залучає експерта»), при призначенні балістичної експертизи, об’єктом якої є вогнепальна зброя або схожі з ним об’єкти, в постанові про призначення експертизи повинно бути вказано наступне: «В ході проведення дослідження наданого об’єкта, експерту дозволяється проведення необхідних дій (у тому числі експериментальної стрільби), передбачених чинними методичними рекомендаціями, які можуть призвести до часткового або повного руйнування досліджуваного об’єкту», тому що при дослідженні об’єктів балістичної експертизи, в ході експериментальної стрільби, може відбутися руйнування конструкції досліджуваного об’єкта.

При призначенні балістичної експертизи, об’єктом якої є боєприпаси або схожі з ними об’єкти, в постанові про призначення експертизи повинно бути вказано наступне: «В ході проведення дослідження представлених об’єктів експерту дозволяється проведення необхідних дій (у тому числі експериментальної стрільби), передбачених чинними методичними рекомендаціями, які можуть призвести до часткового або повного руйнування досліджуваних об’єктів», тому що при дослідженні боєприпасів, для встановлення придатності об’єктів до стрільби (виробництву пострілів), необхідно виробництво експериментальної стрільби, в ході якої відбувається руйнування представлених об’єктів.

До основних завдань судово-балістичної експертизи належать: встановлення приналежності саморобних стріляючих пристроїв і патронів до них, до вогнепальної зброї і боєприпасів, встановлення конкретного екземпляра вогнепальної зброї по стріляних кулям, дробу, картечі, гільзах, визначення  виду, зразка (моделі) і калібру вогнепальної зброї і боєприпасів, визначення технічного стану зброї, боєприпасів і придатності їх до стрільби, встановлення способу виготовлення саморобних стріляючих пристроїв; встановлення обставин, пов’язаних із застосуванням вогнепальної зброї (факту стрільби після останнього чищення зброї, кількості пострілів, відстані, з якої робився постріл, напрями стрільби, взаємного положення зброї та перешкоди тощо).

Примірний перелік вирішуваних питань:

  • Чи є представлений предмет (пістолет) вогнепальною зброєю?
  • Якщо є, то до якого виду, зразку (моделі) відноситься?
  • Яким способом виготовлено зброю (заводським, саморобним)?
  • Чи не використовувалася для виробництва даної саморобної зброї заводське обладнання?
  • Чи справна представлена зброя? (Для саморобної та переробленої зброї визначається не справність, а працездатність).
  • Чи придатний представлений предмет до стрільби (проведення пострілів)?
  • Чи є представлений предмет (патрон) боєприпасом?
  • Чи придатний він до стрільби (виробництву пострілів)?
  • Яким способом виготовлені патрони (заводським, саморобним)?
  • Частиною якого патрона є кулі, гільзи, дріб, пижі, прокладки вилучені при огляді місця події?
  • З якої зброї (вид, система, модель) вистріляна дана куля, гільза (вилучена з трупа, перепони, виявлена на землі і т. д.)?
  • Чи є на представлених кулях і гільзах сліди зброї, придатні для ідентифікації?
  • Чи не вистріляні представлені кулі і гільзи з одного екземпляра зброї?
  • Чи не відстріляні (вистріляні) дані гільзи, кулі зі зброї, представленої на дослідження?
  • Чи є представлені гільза і куля частинами одного патрона?
  • Чи міг з даної зброї за певних умов, при падінні його на землю, статися постріл без натискання на спусковий гачок?
  • Чи не мають загальної родової (групової) приналежності дана дріб і представлений зразок (за номером, способом виготовлення)?
  • Чи є дане пошкодження вогнепальним? (Після первісного дослідження на предмет наявності слідів продуктів пострілу і гомогенного металу снаряда).
  • Який калібр кулі, що утворила пошкодження? Яким являється дане пошкодження – вхідним або вихідним?
  • Який калібр зброї, з якої вистріляли дріб (картеч)?
  • З якої відстані зроблений постріл (по відкладеннях продуктів пострілу, осипу дробу)?
  • Яким було взаємне положення зброї та перешкоди в момент пострілу?
  • В якому напрямку (під яким кутом до перешкоди) був зроблений постріл?

Експертові у відповідності з поставленими питаннями надається: зброя, всі патрони, гільзи, кулі, дріб, пижі, приєднанні до справи в якості речових доказів, порівняльні матеріали, вилучені у особи, що перевіряється, предмети зі слідами пострілу. Всі представлені об’єкти повинні мати на упаковці або на прикріплених до них бирках індивідуалізовані позначення з зазначенням їх найменування, кількості, місця виявлення, наприклад: «дріб, витягнута з трупа А (4 дробини)».

Для вирішення питань про обставини пострілу (направлення, дистанція, взаємне положення зброї та перешкоди тощо) експертові, крім предметів, на яких є сліди пострілу, представляються протоколи оглядів і відтворення обстановки та обставин події.

Крім перерахованих об’єктів, експерту представляються для ознайомлення протоколи огляду місця події, протоколи огляду предметів, протоколи відтворення обстановки та обставин події або виписки з них, що містять відомості про обставини виявлення та вилучення речових доказів і їх особливості.

Слідчий може викласти ці відомості у постанові про призначення експертизи.

Якщо у справі раніше проводилися судово-медичні та інші експертизи, пов’язані з даною експертизою, експертові надаються копії цих експертиз.

Зброя, що направляється на експертизу, розряджається. Якщо зазвичай застосовуваними прийомами його розрядити не вдається, то частини ударно-спускового механізму приводяться в положення, що виключає можливість випадкового пострілу. Для приведення зброї в стан, що виключає проведення пострілу, залучається фахівець.

Речові докази упаковуються роздільно. При цьому має бути забезпечений захист їх від забруднень, пошкоджень і взаємного зіткнення в процесі транспортування. Дульний зріз зброї закривається чистою білою тканиною і обв’язується.

Вогнепальна зброя і боєприпаси направляються на експертизу нарочним. Їх пересилка поштою не допускається.

Судово-балістична експертиза

Оставить комментарий