Дослідження підпису та почерку. Своєрідність підпису, яка виступає в якості Засвідчувального знака, визначає деякі особливості методики дослідження.
У зв’язку з тим, що підпис є особистим удостоверітельную знаком конкретної особи, дослідження підпису має проводитися послідовно, в два етапи: вирішення питання про справжність підпису та встановлення виконавця неподлинной підпису.
Перший етап дослідження підпису може не проводитися лише в наступний випадках:
– Якщо ви не впевнені, від чийого конкретно імені виконана підпис на документі після слів, що вказують на будь-яку дію (прийняв, видав), або посаду (комірник);
– Якщо особи, від імені яких виконані спірні підпису, не могли їх виконати в силу будь-яких точно встановлених обставин (смерть), причому підозрювані не мали зразків справжніх підписів для наслідування;
– Якщо при огляді підпису від імені певної особи встановлено наявність відміток про виконання її ким-небудь іншим (вертикальний штрих перед зазначенням посади).
При дослідженні підпису від імені вигаданих осіб або осіб, які не вміють розписуватися, вирішувати питання про достовірність взагалі не потрібно, в даному випадку факт недійсності підпису встановлюється слідчим або судовим шляхом.
Завжди перед вивченням ознак підпису необхідно провести її технічне дослідження, так як скопійована підпис, як правило, майже повністю збігається з певними зразками.
При дослідженні підписів також необхідно враховувати можливість навмисного спотворення свого підпису конкретної особи з метою подальшої відмови від свого Засвідчувального знака.
При вирішенні питання про справжність підпису експерт може зустрітися з необхідністю встановлення:
– Автентичності підписів, виконаних без спотворення ознак, з великим розривом у часі у порівнянні із зразками, а також з ненавмисним або навмисним перекручуванням;
– Несправжнє підписів, виконаних з наслідуванням безсумнівним підписам або без нього.
Підготовча стадія дослідження.
У підготовчій стадії дослідження можна виділити наступні етапи:
1) дослідження умов виконання підпису (стан виконавця підпису, положення документа, положення особи при виконанні підпису;
2) отримання відомостей про особу, від імені якого виконана підпис;
3) огляд документа з метою встановлення підробленого документа з використанням справжньої підписи;
4) візуальний огляд підпису.
Стадія роздільного дослідження.
Дослідження спірною підпису слід починати з таких загальних ознак, як транскрипція, загальний вигляд і ступінь виробленості.
При наявності сповільненості рухів необхідно визначити, чи є дана сповільненість наслідком:
а) незвичайних умов виконання підпису;
б) виконання підпису з наслідуванням;
в) використанням технічних прийомів підробки підпису.
При підозрі експерта про виконання підпису з використанням технічних прийомів враховується:
– Можливість “симулювання” технічної підробки для приховування зовнішніх змін в тексті документа.
Також слід враховувати можливість внесення в підпис ознак, характерних для технічної підробки, але з нею не пов’язаних;
– Обведення підпису з метою поліпшення її видимості:
– Обведення підпису в разі заборони нанесення підпису олівцем або під копірку:
– Обведення підпису в разі часткового або повного її виконання несправним пишуть приладом.
Далі проводиться дослідження інших загальних і приватних ознак. Дослідження ознак в зразках проводиться в тому ж порядку, що і в досліджуваній підпису.
Порівняльне дослідження.
Порівняльне дослідження треба проводити в тому порядку, в якому вивчалися загальні і приватні ознаки при роздільному дослідженні.
В першу чергу проводиться порівняльне дослідження транскрипції і загального вигляду підпису.
Слід враховувати, що відмінності в транскрипції можуть пояснюватися наявністю у певної особи декількох варіантів підписів, виконанням підпису іншою особою без наслідування справжнім підписам, умисним спотворенням виконавцем свого підпису.
Порівняльне дослідження ступеня виробленості проводиться до роздільного вивчення інших загальних і приватних ознак, так як її певна відмінність дає можливість виключити особа, від імені якого виконана дана підпис, з числа передбачуваних виконавців.
Коли порівняння ступеня виробленості не дає підстав для негативного висновку про достовірність підпису, експерт переходить до ретельного порівняльного дослідження загальних і приватних ознак для з’ясування їх збігів або відмінностей.
В результаті порівняльного дослідження можуть бути встановлені як збіги, так і відмінності загальних і приватних ознак, які підлягають оцінці.