Перевірка автотрнспорта та документів необхідна перед покупкою авто.
Система захисту бланків свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та посвідчення водія. Виготовлення бланків свідоцтв про реєстрацію транспортного засобу як документів суворого обліку розпочалося з 1993 року. Спочатку бланки виготовлялись поліграфічною фірмою «Оріяна» ЛТД та “Фотон” на незахищеному папері, практично без будь – якої системи захисту від підробки.
У методичних рекомендаціях Науково – дослідного центру з безпеки дорожнього руху Управління державної автомобільної інспекції МВС України в якості захисних елементів було запропоновано елементи захисту, які відтворюються на будь-якій найпростішій копіювальній техніці.
При підробці цих бланків поліграфічними засобами оперативне вирішення питання щодо їх автентичності викликає значні ускладнення.
З 1995 року бланки свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів почало виготовляти Державне підприємство по виготовленню цінних паперів Поліграфічний комбінат “Україна”, який має ліцензію Міністерства фінансів на цей вид господарської діяльності.
Розробка дизайну та виготовлення проводилось згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31 січня 1992 р. N 47 “Про затвердження зразків національних та міжнародного посвідчень водіїв і документів, необхідних для реєстрації транспортних засобів”.
Бланки відповідають і новому галузевому стандарту ГСТУ 78-45-001-2002. Бланки мають вигляд прямокутного аркуша паперу розміром 105 х 147 (±0,5) міліметрів, задрукованого з одного боку. Дизайн виконано офсетним друком в 5 фарб, серійний номер виконано обов’язково способом високого друку захисною фарбою. Якщо номер виконано іншим способом можна говорити про підробку.
На кожному бланку в правому нижньому куті є найменування підприємства виготовлювача, номер замовлення та рік виготовлення.
Для захисту бланків використано.
Два види паперу: з 1995 року – папір без водяного знака, який не має оптичного відбілювача (тобто не має свічення в ультрафіолетовому промінні, (далі – УФ-промінні); з 1998 року — папір з двотоновим водяним знаком, що має вигляд темних і світлих літер “SS”, хімічним захистом та трьома видами захисних волокон:
видимими при денному світлі червоного кольору, які під дією УФ-проміння набувають червоного свічення;
видимими при денному світлі жовто-зеленого кольору, які під дією УФ-проміння набувають зеленого свічення;
невидимими при денному світлі, які під дією УФ-промінння набувають жовтого свічення.
У 1998 році один раз використано папір який має інші волокна: видимі при денному світлі темно – зеленого та синього кольору, слабо видимі червоного кольору та невидимі, що набувають під дією УФ-проміння блакитного свічення (замовлення 8-3186 1998). Всі інші елементи захисту паперу такі ж, як описані вище.
Антисканерна фонова сітка
Фон бланків свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу зразка 1995 року задруковано антисканерною сіткою блакитного кольору у вигляді кіл, всередині яких почергово зображено тризуб, та мікротекст “ДАІ ДАІ ДАІ ДАІ “. Висота літер мікротексту становить 0,25 міліметра.
На бланках свідоцтв, що виготовлялись ПК “Україна” з 1996 р. фонова сітка складається з кіл, всередині яких зображено тільки тризуб.
Мікротекст
Мікротекстом у чорній фарбі виконано абревіатуру “ДАІ”, що повторюється. На бланках свідоцтв зразка 1995 року його розміщено вище найменування документа, у лівій (лицевій) і правій (зворотній) частині бланка і він має вигляд двох паралельних ліній з прямими кутами на початку кожної із них.
На бланках зразка 1997-2001р.р. мікротест має вигляд ліній, що розміщені з обох сторін тексту – найменування документа (додаток 3).
З 2002 р. мікротест має вигляд лінії, розміщеної під текстом – найменуванням документа.
Висота літер мікротексту – 0,25 – 0,20 міліметра.
Захисні фарби
У лівій і правій частині бланка фарбами рожевого блакитного та жовтого кольорів виконано орнаментальні малюнки та зображення Державного Герба України. Під дією УФ-проміння елементи зображень, виконаних жовтою фарбою набувають жовто-зеленого свічення (додатки 2-3).
Фарбою, невидимою при денному світлі, яка під дією УФ-проміння набуває зеленого, або жовто-зеленого (на бланках зразка 2002 року) свічення надруковано:
- контури слів “Державтоінспекція України” вздовж лівого (лицьового) і правого (зворотного) краю бланка;
- зображення розпізнавального автомобільного знака України «UА” 4 рази на лицьовому і зворотному боках бланка;
- орнаментальний рисунок у вигляді ромбів по місцю згину бланка (додатки 2-3).
Нумерація
Нумерацію бланків виконано шестизначним нумератором способом високого друку на лівому (лицьовому) та правому (зворотному) боці захисною фарбою.
На зразках 1996 – 1998 це фарба чорного кольору, яка під дією УФ-проміння набуває зеленого свічення. З 1999 року використовується фарба чорного кольору, яка під дією УФ-проміння набуває зеленого свічення, а під дією інфрачервоного свічення стає невидимою.
Голографічні захисні елементи
З метою посилення захисту з 1996 на бланки документів ДАІ почали припресовувати голографічні захисні елементи (ГЗЕ) гарячого тиснення. На бланк свідоцтва про реєстрацію ТЗ з 1996 по 1998 р.р. припресовували ГЗЕ “UKRAINE” імпортного виробництва (додаток 5), а з 1998 року по 2001 рік – ГЗЕ “МВС 4” (також імпортного виробника). З 2001 року припресовують ГЗЕ “Багата” вітчизняного виробництва СП “Голографія” (додаток 6).
ГЗЕ “Багата” повторює графічний дизайн та кінетику “МВС-4”. Дизайн голограми розроблено з урахуванням цифрової голографії. В центрі розміщено зображення Державного Герба жовтого та блакитного кольорів, навколо якого розміщено восьмипелюсткову розетку з написами “ДАІ”, “МВС”. В пелюстки та написи закладено кінетику. Фон голограми утворює решітка. При повороті голограми на 450 за годинниковою стрілкою навколо осі, що перпендикулярна до площини голограми з’являється зображення автомобільного керма. Голограма має приховане зображення, яке відтворюється в когерентному світлі.
До 2001 року голограму припресовували на нумерацію бланка свідоцтва про реєстрацію ТЗ з лицевого боку, потім – на нумерацію зі зворотного боку бланка.
На інших бланках також використовуються ГЗЕ гарячого тиснення, які виготовляються СП “Голографія” тільки для документів ДАІ.
На бланках довідки-рахунку, які видаються при продажу транспортного засобу або їх номерних агрегатів використовувалось три види ГЗЕ:
на бланках зразка 1996 року – ГЗЕ імпортного виробництва діаметром 19 міліметрів з графічним дизайном “UKRAINE” (додаток 5) та висічкою в центрі голограми абревіатури “ДАІ”;
на бланках зразка 1997-2000 р.р. – ГЗЕ імпортного виробництва діаметром 23 міліметра “МВС-1” (який має елементи дизайну такі ж які повторюються пізніше в ГЗЕ “Багата”, додаток 6);
на бланках, що виготовляються з 2001 року – ГЗЕ вітчизняного виробництва діаметром 23 міліметра “Багата-2”. Цей вид голограм повторює графічний дизайн, кінетичні ефекти та захисні елементи ГЗЕ “МВС-1”. Від ГЗЕ “Багата” (додаток 6), захисний елемент “Багата 2” відрізняється ступенем металізації, який становить 100%.
На бланках талонів про проходження технічного огляду використано два види ГЗЕ, описаних вище: до 2001 року – “МВС-1”, з 2001 року – “Багата-2”.
Ламінування плівкою.
Деякі види бланків документів ДАІ (свідоцтво про реєстрацію ТЗ, посвідчення водія типу 1) після їх виготовлення і внесення відомостей про власника документа згинаються навпіл паралельно довгій стороні і ламінуються захисною плівкою. Плівка – планшет для ламінування бланків (додаток 7) виготовляється у вигляді однозгинного зошита з індивідуальною наскрізною нумерацією чорною фарбою і захисним голографічним елементом у вигляді гнучкої етикетки-наклейки.
З 2000 року на планшети наклеювали ГЗЕ імпортного виробництва «МВС-99», а з травня 2002 року – вітчизняний ГЗЕ «Багата 3». Голограми відрізняються процентом металізації (у вітчизняної залишкова металізація становить 37%), але повторюють графічний дизайн, кінетику і приховане зображення.
Слід відмітити, що захист документів, про які йде мова і всіх інших документів ДАІ, розроблявся з врахуванням необхідності оперативного виявлення елементів захисту і можливостей служб ДАІ на місцях, а також економічні аспекти. Для перевірки документів необхідні прості прилади такі як лупа, джерело УФ-випромінювання и знання графічних елементів захисту: їх вигляд, розташування, особливості поліграфічного виконання (мається на увазі: товщина ліній сіток, яка становить 0,050 мм, висота літер мікротексту від 0,25 до 0,20 мм и т.д.). При підозрі підробки більш поглиблено перевірити всі елементи захисту з залученням спеціалістів Держзнака, використанням лабораторного устаткування.
За останні два роки, в порядку експерименту в Україні, відповідно до нових галузевих стандартів, виготовляються документи ДАІ у вигляді пластикових карток. Це вищезгаданий документ – «Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу» та «Посвідчення водія» типу 2, яке вже входить в новий галузевий стандарт.
Захисні елементи свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу нового зразка у вигляді картки.
Всього їх налічується 9.
1 – сітки с райдужним друком (лице і зворот);
2 – гільйоширні рисунки (лице і зворот);
3-4 – негативний и позитивний мікротекст (лице);
5 – оптично змінна фарба (OVI) (лице);
6 – невидима УФ-фарба червоного свічення (лице і зворот);
7 – прозора плівка з голографічними елементами (лице і зворот);
8 – прихований голографічний елемент «UA», що виявляється спеціальною лінзою (лице і зворот);
9 – прихований голографічний елемент «UA», що виявляється спеціальним лазерним покажчиком (лице і зворот).
Із сказаного очевидно – число документів, що обслуговують реєстрацію транспортних засобів в Україні (по захисних елементах) занадто різноманітне. Це створює певні ускладнення для спеціалістів, які контролюють експлуатацію транспортних засобів.
Як, що Вам потрібна перевірка автотрнспорта та документів, звертатесь до Нас.