Дзвоніть нам:

+38 (067) 477 3041Пн-Пт з 9 до 20

Судово-товарознавча експертиза

Судово-товарознавча експертиза

В якості джерел отримання доказової інформації нерідко виступають товари народного споживання, сировина, напівфабрикати, тара, пакувальні засоби. Експертне дослідження таких об’єктів дозволяє визначити різні їх параметри, істотні ознаки, властивості, різні обставини, пов’язані зі споживчими якостями, відповідність ДСТУ, ТУ, зразків; визначення первісної, залишкової вартості та суми матеріального збитку, заподіяного майну в результаті вчиненого злочину.

Судово-товарознавча експертиза об’єкти є товари народного споживання.

Даний посібник носить рекомендаційний характер і розроблені рекомендації, які дають систематизовану основу для вирішення питання встановлення залишкової вартості майна, у зв’язку з його зносом за терміном експлуатації і за наявності дефектів.

У посібниках наводяться приклади ситуацій, що дозволяють визначити правильність постановки питань на вирішення експертизи.

У зв’язку з широким асортиментом випуску вітчизняних та ввезених імпортних товарів народного споживання, а також різної цінової інформацією на даний вид виробів, визначити первісну вартість без наявності об’єкта дослідження, або документації, що підтверджує вартість придбання об’єкта, не представляється можливим, через наявність безлічі факторів, що впливають на ціноутворення готової продукції, а саме, відповідність якості матеріалу, виконаного пошиття, відповідності фасону (моделі) напрямку моди, а також відповідності лейблу, розташованого на виробі (предмет), оригінальної торгової марки виробника і т.п.

В умовах справжніх ринкових відносин асортимент товару постійно оновлюється, з’являються нові сировинні матеріали і засоби їх обробки.

При визначенні вартості майна або залишковою вартістю з урахуванням зносу експерт використовує якісні показники досліджуваного об’єкта, часовий фактор експлуатації і середньорічний норматив зносу (майна) товару.

В даний час відбувається ідентифікація продукції, створюється відмітна ознака, підвищується престиж продукції по приросту суспільного визнання товарної марки, який необхідно враховувати при визначенні властивостей товару, які визначають його якість.

Асортимент промислових товарів відрізняється складністю номенклатури, великою різноманітністю за призначенням і споживчими властивостями.

Фактори, які знижують якість об`єкта оцінки, визначають такі види зносу:

Знос – результат зношування, який характеризується погіршенням чи втратою якості (властивостей) виробів. Визначення кількісної міри зносу, вираженої в зміні цього стану виробу по відношенню до початкового вигляду, є одним із завдань товарознавчих досліджень.

а) фізичний знос – стан виробу, який характеризується видимим руйнуванням і (або) погіршенням властивостей в результаті різних впливів (може бути загальним і місцевим);

б) моральний знос – зміна властивостей виробу, яка характеризується невідповідністю їх сучасному напрямку моди, стилю, технології тощо;

в) пасивний знос – постійна (незворотна) зміна властивостей, пов’язана зі зниженням показників якості виробів, які не залежать від їхньої активної експлуатації. Залежить від властивостей матеріалів (наприклад, втрата пластичної здібності шкіряної тканини, хутряних виробів з плином часу).

Дефекти, які знижують споживчі властивості об’єктів товарознавчої експертизи, а також їх вартість, класифікуються за багатьма ознаками: місцем розташування, ступеня впливу на якість (малозначною, значною, допустимі, критичні, неприпустимі), причини виникнення внаслідок різних негативних факторів, стадії виникнення (сировинний, виробничий і невиробничий, експлуатаційний), можливості усунення, умовами виявлення (явний і прихований).

Для кожної товарної групи визначений свій термін експлуатації і в залежності від нього, кожен товар має свій показник зносу по тимчасовому фактору (в % за рік), у зв’язку з цим розмір втрати якості нормативного зносу, який розрахований виходячи з середнього (раціонального) терміну придатності, протягом якого, той або інший товар повинен перебувати в експлуатації за умови правильного виконання вимог його утримання, догляду, збереження, поточного ремонту та іншого, передбаченого в інструкції (правила) щодо його використання.

В якості вихідних даних для виробництва експертизи використовуються відомості, які містяться в матеріалах справи (протокол допиту потерпілого, свідка).

Судово-товарознавча експертиза може:

  • встановити первісну вартість об’єкта;
  • визначити відсоток втрати якості з нормативного, або фізичного зносу;
  • встановити залишкову вартість на момент вчинення злочину та/або на момент проведення дослідження;
  • визначити суму матеріального збитку, завданого об’єкту в результаті вчиненого злочину;
  • визначити групову приналежність промислових товарів;
  • визначити спосіб виготовлення товару;
  • визначити характер і механізм утворення дефектів товару та їх вплив на його вартість.

Представлені об’єкти повинні бути відповідно оформлені: упаковані, опечатані в упаковку, яка забезпечує їх збереження. Перелік об’єктів, зазначених у постанові повинен відповідати представленим на дослідження об’єктів.

У розпорядження експерта надається як безпосередньо об’єкт дослідження, а в разі його відсутності його упаковка, або ярлик, етикетка, цінник, чек, що містять інформацію про товарні характеристики виробу (модель, артикул, розмір, сорт), так і матеріали, що містять інформацію про об’єкт і різних процесах, що відбуваються з ним, які відображені в гарантійному талоні, документи які свідчать про проведення ремонту, фіскальний чек, накладна, кредитний договір).

Для дачі висновку, експерт повинен володіти об’єктами та матеріалами справи у такому обсязі, які б забезпечували повноту майбутнього дослідження.

В разі відсутності вищезазначеної документації, ініціатор призначення експертизи вказує про це у постанові.

 

Вихідні дані необхідні для виробництва товарознавчої експертизи:

  • Найменування виробу.
  • Найменування торговельної марки.
  • Індекс модельного ряду.
  • Приватні характеристики (колір, матеріал, зовнішній вид, фасон, наявність або відсутність дефектів (пошкоджень) із зазначенням їх утворення в результаті експлуатації або в результаті вчиненого злочину.
  • Габаритні розміри, вагу (якщо вартість від нього залежить), стандартний розмір (для швейних виробів, взуття, головних уборів).
  • Працездатність (в робочому або не робочому стані).
  • Дата придбання, або час фактичного використання.
  • Інтенсивність експлуатації (інтенсивно, рідко по мірі необхідності, об’єкт не експлуатувався).
  • Проведено поточний ремонт, технічне обслуговування, або заміна деталей.
  • Виробництво експертної оцінки предметів одягу, взуття, парфумерно-косметичної і галантерейної продукції, без надання їх у розпорядження експерта, не представляється можливим. Судово-товарознавча експертиза

Оставить комментарий