Оцінка висновку експерта (рецензування)
Як і будь-який доказ, висновок експерта підлягає оцінці. Одна з особливостей оцінки висновку експерта — необхідність спеціального мотивування підстав, за якими відкидається висновок.
Оцінка висновку експерта (рецензування) є діяльністю, яка включає:
- аналіз дотримання процесуального порядку призначення та проведення експертизи;
- встановлення повноти та наукової обґрунтованості висновку експерта;
- аналіз висновку експерта в сукупності з іншими доказами в справі;
- перевірку належності до справи та достовірності даних, які містяться у висновку.
Велика увага при оцінці висновку експерта приділяється тому, чи не є висновок експерта внутрішньо суперечливим чи не суперечать він іншим доказам, зібраним по справі. При цьому перевіряють: компетентність експерта; об’єкти, надані на дослідження; науковість положень, на які спирався експерт; повноті проведення дослідження; обсяг питань на які отримані відповіді.
Результати дослідження експерта дають ініціаторові проведення експертизи підстави для побудови версій, проведення відповідних дій, спрямованих на пошук і закріплення встановлених даних.
Оцінка наукової обґрунтованості та достовірності висновків – одне із важливих завдань діяльності слідчого.
Існують два способи оцінки наукової достовірності висновку:
а) аналіз умов і методів проведення дослідження;
б) зіставлення висновків експерта з іншими доказами, які містять відомості стосовно предмета дослідження, тобто перевіряється відповідність висновку дійсності.
Під час аналізу умов і методів дослідження слідчий аналізує:
- компетентність експерта, який проводив експертизу;
- повноту дослідження об’єктів експертизи;
- достатність представлених експерту порівняльних зразків;
- обґрунтованість вихідних наукових положень, прийнятих експертом;
- наявність протиріччя у висновках експерта;
- форму висновків експерта, відповідність форми результатам дослідження.
При порівнянні висновків експерта із зібраними у справі доказами використовуються методи логічного аналізу, способи групування, зіставлення та порівняння висновку експерта з іншими доказами. У випадку встановлення протиріччя призначають додаткову, повторну або комплексну експертизу.
Внаслідок проведеного аналізу та оцінки висновку експерта слідчий (суд) може прийняти одне з таких рішень:
- визнати висновок експерта достовірним, повним та обґрунтованим, таким, що має значення для справи, і включити його до числа інших джерел доказів та використовувати при доведенні обставин справи;
- визнати висновок експерта неповним або недостатньо зрозумілим і, якщо при допиті експерта не було можливості усунути незрозумілість, призначити додаткову експертизу;
- визнати висновок експерта необґрунтованим або сумнівним щодо його правильності та призначити повторну чи додаткову експертизу або провести інші слідчі дії з метою перевірки результатів експертизи.
Використання висновку експертизи потребує від слідчого перш за все оцінки його як рівноправного доказу в системі збирання доказів у справі.
Висновок експерта надається для ознайомлення підозрюваному, обвинуваченому, іншим зацікавленим учасникам процесу. Заявлені ними клопотання, мотивовані незгоди і заперечення з приводу висновку експерта можуть стати основою для призначення повторної або додаткової експертизи.
Як що Вам необхідна оцінка висновку експерта (рецензування) звертайтесь до нас.